Taisyti ar keisti? Su šiuo klausimu susiduria bemaž kiekvienas namo savininkas.

Tai, kad geriau yra prižiūrėti negu taisyti, žinome visi, tačiau su pilnu stogo keitimo poreikiu visada yra sunku susitaikyti. Kai kuriais atvejais tai yra vienintelis pasirinkimas. Pastatas, kuriame gyvename, privalo būti saugus bei nekeliantis grėsmės jo gyventojams.

Namas nėra vien tik pamatas, sienos ar stogas. Namai – tai židinio šiluma ir prisiminimai, neįkainojami dalykai. Remiantis šiuo požiūriu, ypatingai jeigu kalbama apie stogo dangą, kuri saugo Jūsų namus, itin svarbu yra ją tinkamai prižiūrėti ir puoselėti. Reguliarios stogo dangos peržiūros – tai visų pirma ne estetikos, tačiau saugumo klausimas. Stogo dangos remontas tampa būtinas tuo atveju, jeigu stogas pradeda praleisti vandenį, tačiau taip pat ir tuo atveju, kai norime atnaujinti jo išvaizdą arba įrengti palėpę.

Kas turi įtakos stogo dangai?

Stogo dangai būdinga tai, jog ją visada veikia įvairiausi veiksniai (lietus, vėjas, kruša, audros, veiksniai susiję su mikroorganizmų poveikiu). Faktas tas, jog stogo danga greitai nusidėvi.

Tai visiškai natūralus dalykas, apie kurį turi žinoti kiekvienas gyvenantis arba besiruošiantis apsigyventi nuosavame name, nes greičiausiai jam teks susidurti su stogo dangos remontu. Tokiam atvejui galima tinkamai pasiruošti, viską suplanuoti ir pasirinkti tinkamiausią momentą. Prižiūrėkite stogo dangą, periodiškai peržvelkite ar neatsirado nežymių pažeidimų ar nutekėjimų. Geriau yra užkirsti kelią stogo dangos žalai, negu taisyti jos pasekmes. Asmuo, suvokiantis tokių atsitikimų galimybę, niekada nebus nemaloniai nustebintas netikėtais stogo dangos gedimais.

Stogo būklės įvertinimas

Vienas svarbiausių dalykų – tinkamai įvertinti stogo dangos būklę. Kitaip sakant, įvertinti ar yra galimybė ją sutaisyti ar būtina visiškai atnaujinti.

Geriausia yra patikėti šį sprendimą specialistams. Sprendžiant klausimus, susijusius su stogo danga, reikėtų vengti tokių grupių žmonių, kurios siūlo savo paslaugas žymiai mažesnėmis kainomis bei turi labai plačias „kompetencijos“ ribas. Tokiu atveju „pigu“ dažniausiai būna lygu „labai brangu“. Šiuo atveju idealus yra posakis – „tai kas tinka viskam, netinka niekam“.

Stogo remontas

Saugumas, tinkama izoliacija ir estetika – aspektai, į kuriuos būtina atsižvelgti, kai kalba eina apie stogo dangą. Taip pat neabejotina tai, jog kažkada stogo danga bus pažeista ir Jums reikės ją taisyti, juk nėra nieko amžino.

Pažeista stogo danga gali praleisti vandenį, dėl ko Jūsų namuose gali atsirasti drėgmė bei kitos nemalonios pasekmės, tokios kaip, pavyzdžiui, grybeliai, kurie gali tapti įvairiausių ligų priežastimi. Jeigu turite problemų su kirminais, jų taip pat anksčiau ar vėliau reikėtų atsikratyti. Tiek grybeliai, tiek kirminai gali visiškai sugadinti medieną, dėl ko susilpnėja stogo konstrukcija.

Stogo dangos keitimas

Šiuo atžvilgiu daug geriau ir lengviau yra čerpinių stogo dangų šeimininkams. Tokios stogo dangos yra nesunkiai taisomos, pakeičiant tik tas dalis, kurios to reikalauja. Norint pataisyti daugumą skardos gaminių, būtina juos demontuoti. Taip pat, kaip ir tuo atveju, kai palėpė yra naudojama ir norint sutaisyti pažeistą santvarą reikia pašalinti visą dangą.

Deja, tai nėra taip lengva, jeigu stogas yra padengtas čerpės formos plienine stogo danga arba bituminėmis čerpėmis. Tokiu atveju būtina keisti visą stogo dangą, nes nėra įmanoma pakeisti tik vieną jos dalį.

Pasitaiko taip pat ir asbestinių stogo dangų. Šiuo atveju, būtina pakeisti visą stogo dangą. Demontuota asbestinė danga privalo būti atitinkamai utilizuota.