Žiema – tai nepalankiausias metų laikas stogo dangai. Šaltis, sniegas, drėgmė, vėjas, dažnai ir stipriai kintanti temperatūra ir kitos nepalankios aplinkos sąlygos neigiamai veikia stogą. Rekomenduojame kiekvieną pasavasarį nuodugniai apžiūrėti stogo dangą ir įvertinti jos būklę.

Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad net labai kokybiškai ir kruopščiai pagaminta stogo danga reikalauja minimalios priežiūros eksploatavimo metu. Mūsų klimato zonoje pastatytų namų stogus veikia įvairiausios nepalankios oro sąlygos (sniegas, lietus, smarkus vėjas, didelis karštis, plikšala, rūgštūs lietūs). Dėl šios priežasties apžiūrėti stogo dangos būklę bent jau pora kartų per metus – sveikintinas ir teisingas pasirinkimas. Geriausia tai daryti pavasarį ir rudenį. Po stiprios audros ar škvalo taip pat reikėtų apžiūrėti stogo dangą – bent jau vizualiai ar neatsirado plyšių ir ar nepakito stogo geometrija.

Jei norite, kad peržiūra būtų atlikta tinkamai, protingiausias sprendimas – patikėti šį darbą specialistų komandai, kuri specializuojasi stogų dengimo srityje. Stogdengiai puikiai žino stogo dangos sudedamąsias dalis ir išmano specifiką. Patyrę stogdengiai žino kokios galimos problemos gali kilti bei kokių gali atsirasti silpnų vietų. Tai ypatingai svarbu tuomet, kai turi daug šlaitų ar jie yra sudėtingų formų.

Apie tai, kokia stogo danga bus dengiamas pastato stogas, yra sprendžiama jau namo projektavimo metu. Nuo to priklauso stogo konstrukcijos patvarumas ir funkcionalumas, svarbu ir kokios formos bus stogas. Stogo danga, ypatingai svarbus pastato elementas, todėl nerekomenduojame per daug taupyti. Stogo danga – tai ilgalaikė investicija, kuri laikui bėgant ne tik grąžina, bet ir generuoja santaupas. Tikrai verta pamąstyti ir apie kokybišką bei ilgaamžę stogo dangą, didesnį termoizoliacinį sluoksnį, nes tai padės sutaupyti. Gerai prižiūrima stogo danga visada pakelia nekilnojamo turto vertę ir yra vienas iš svarbiausių rodiklių nustatant pastato būklę. Atliekant sezoninius patikrinimus ir pašalinant atsirandančius pažeidimus galite būti tikri, jog Jūsų stogo danga atlaikys kitus patvarumo išbandymus, kuriuos pateikia oro sąlygos.

Maži pažeidimai, didelės bėdos

Smulkūs stogo dangos pažeidimai, atsirandantys dėl kintančio oro, privalo būti pašalinti kaip įmanoma greičiau. Su laiku, dėl neprižiūrimų pažeistų dalių stogas gali tapti nesandarus. O nesandari danga – tai problemos, susijusios su drėgme palėpėje bei sugadintu pastato fasadu. Generalinę apžiūrą pradėkite nuo patikrinimo ar plieniniai skardos lankstiniai sandarūs ir tvirtai laikosi, ar neatsirado plyšių tarp stogo dangos lakštų ar čerpių, ar visi stogo saugos elementai laikosi tvirtai.

Stogo dangos techninės apžiūros metu privalu atkreipti dėmesį į tai, ar ant jos komponentų nėra nusidėvėjimo ženklų, ar tvirtai laikosi tvirtinimo elementai ir ar jie sandarūs. Tai, kiek sumokėsite už stogo remontą, priklauso nuo naudojamų medžiagų, iš kurių pagaminta stogo danga. Su mažiausiu skaičiumi problemų susiduria tų namų šeimininkai, kurie pasirinko dengti stogą betoninėmis ar keraminėmis čerpėmis. Jos yra labai atsparios mechaniniams pažeidimams. Be to, nereikalauja per daug priežiūros eksploatavimo metu. Tačiau ir čerpėmis dengtiems stogams gali atsitikti taip, jog bus pažeista bent viena stogo dangos dalis, pavyzdžiui, pažeidimą sukels nukritusi medžio šaka. Laimei, iš smulkių elementų susidedančios stogo dangos turi vieną žymų privalumą – jų atskiras dalis galima lengviau pakeisti.

Silpnosios vietos

Išsamią stogo dangos apžiūrą turėtų apimti: dangos būklės patikrinimas; konstrukcijos, kurios būklė taip pat gali reikalauti taisymo, kontrolė. Atsiminkite, jog ypatingai jautrios kintančioms oro sąlygoms ir įvairiausiems nešvarumams yra silpnosios stogo dangos vietos. Silpniesiems taškams yra priskiriami įvairūs sujungimai su vertikaliomis plotmėmis: dūmtraukiais, šoninėmis mansardos langų sienomis bei nutekamaisiais vamzdžiais. Atidžiai prižiūrėkite paminėtas dalis, nes kad jas apleidus, stogas gali tapti nebesandarus. Taip pat reikėtų atidžiai peržiūrėti latakus, pašalinti juose esantį smėlį, lapus ar šakas, kad niekas neblokuotų vandens srauto. Nuo medžių krentantys lapai ir spygliai kelia didelę grėsmę, nes gali užkimšti latakus ir nutekamuosius vamzdžius. Tokie užterštumai trukdo tinkamam vandens nutekėjimui nuo stogo dangos. Ant vandens apipiltų, drėgnų sienų atsiranda grybeliai, kurie tas sienas pažeidžia taip, jog šios netenka savo termoizoliacinių savybių. Netinkamai valomi latakai  – tai dažna nuotekų sistemos bei stogo konstrukcijos pažeidimų priežastis.

Tam, kad stogo danga tarnautų ilgai ir būtų puikios būklės, reikia nepamiršti reguliarių apžiūrų ir, jei reikia, taisymo. Remiantis automobilių pramone verta būtų susikurti stogo serviso knygutę, kurioje galite pasižymėti kiekvieną stogo remontą ir kokie darbai buvo atlikti. Tinkamai rūpindamiesi stogo danga galėsite džiaugtis komfortu bei estetiška savo pastato išvaizda.