Kokią stogo dangą pasirinkti?

Renkantis iš jau paruoštų namų projektų labai svarbu atkreipti dėmesį į tai, kaip architektas suplanavo stogo dangą, kokia jos forma ir tipas. Svarbu yra atkreipti dėmesį ne tik į stogo dangos estetinį vaizdą, tačiau taip pat būtina pasidomėti ar viskas atitinka sklypo lokalizacijos reikalavimus.

Architektinių įmonių paruoštų namų projektų pasiūla pirkėjams yra didžiulė, apimanti plačią estetinių bei technologinių sprendimų gamą. Projektai yra sukurti taip, kad atitiktų skirtingo dydžio biudžetus, sklypų dydžius bei skonius. Tačiau projekto pasirinkimas – nelengva užduotis. Renkantis privalu atkreipti dėmesį į daugelį veiksnių, ne tik į tai koks yra kambarių išsidėstymas ar garažo dydis, tačiau ir į tai, kokia yra stogo danga (forma ir tipas). Stogo danga – tai viena labiausiai pastebimų namo vietų, todėl privalo estetiškai patikti pirkėjams. Tačiau negalima pamiršti ir tokių aspektų kaip stogo dangos rūšis arba stogo formos pritaikymas priklausomai nuo to, kur namas bus statomas.

Kaip teisingai išsirinkti stogo dangą – dažną klientą kamuojantis klausimas. Pasiūla yra iš tiesų didelė. Klientui, kuris renkasi dangą ir stogdengius, gali kilti begalės klausimų:

  • kokia stogo danga tinkamiausia jo namo stogui?
  • kaip tai paveiks viso pastato išvaizdą?
  • ar atitiks keliamus kokybės ir ilgaamžiškumo reikalavimus?

Daug mįslių tenka įminti renkantis stogdengius: ar jie pakankamai patyrę, ar sugebės demontuoti seną asbestinį šiferį, ar turi tinkamus įrankius, ar žino pagrindines taisykles, kaip tinkamai montuoti stogo dangą ir daug kitų klausimų. Trumpai aptarsime pagrindines stogo dangas.

Esminis dalykas į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis stogo dangą ar projektuojant stogą – stogo nuolydis. Kiekviena stogo danga montuojama esant skirtingam minimaliam nuolydžiui, prie kurio galima ją montuoti. Taip pat reikia įvertinti stogo medinę konstrukciją. Jei ji yra ganėtinai silpna ir nesiruošiat jos keisti, tuomet betoninių ar keraminių čerpių, net ir esant tinkamam nuolydžiui, patartina nemontuoti.
Rekomenduojame sunkias dangas, tokias kaip betoninės ar keraminės čerpės, naudoti rąstiniams namams, nes stogas gausis sunkus, o tai padės suspausti rąstus.
Jei tai būtų stogo renovacija, kai medinė konstrukcija paliekama sena, tuomet patartina montuoti lengvesnę stogo dangą (plieninė danga, šiferis ar bituminės čerpės).
Bituminės čerpės dažnai naudojamos tuomet, kai stogo konstrukcija yra ganėtinai sudėtinga ir stogas turi daug šlaitų. Tokiu atveju, stogo dangos nuostoliai bus nedideli. Plieninę stogo dangą ir šiferį naudoti neracionalu, nes bus labai daug atraižų.
Jei namas statomas prie miško ar toje vietoje, kurioje daug medžių ir stogas atsisukęs į šiaurinę pusę, tuomet bituminių čerpių naudoti nepatariame, nes stogo danga gali pradėti samanoti. Žinoma, stogo dangą galima valyti nuo samanų, bet tai papildomai kainuoja ir laiko, ir pinigų. Šiuo atveju patartina naudoti plieninę stogo dangą ar šiferį.