Prieš kalbant apie vario panaudojimą statyboje trumpai apžvelkime, kas tai per medžiaga ir kuo ji ypatinga. Varis – vienas iš pirmųjų žmogaus atrastų ir naudotų metalų. Archeologų rasti variniai įrankiai naudoti dar 8700 metais pr. m. e. Šis metalas plačiau pradėtas naudoti šumerų ir egiptiečių dar 3500 metais pr. m. e. Europoje varis pradėtas naudoti vėliau už geležį. Vario rūda buvo gaunama Kipro saloje, iš kur ir kilo pavadinimas „cyprium“, vėliau vadinamas „cuprium“.

Varis – grynuolių klasės mineralas, kuris gamtoje randamas su sidabro, geležies ir, retais atvejais, aukso priemaišomis. Šiuo metu vario rūdos randama JAV, Rusijoje, Kazachstane, Čilėje ir PAR. Varis yra minkštas, kalus metalas, jis puikus elektros ir šilumos laidininkas. Drėgname ore varis apsitraukia patina – žalia bazinio vario karbonato danga, sausame ore praktiškai nekinta. Varis gaunamas pirometalurgijos būdu perdirbant sulfidines vario rūdas. Dažniausiai naudojamas elektrotechnikos pramonėje laidų, kabelių, įvairių prietaisų detalių gamybai. Neretai sutinkamas ir papuošalų gamyboje bei statybos pramonėje. Pagal suvartojimą tai trečias metalas po geležies ir aliuminio.

Vario panaudojimas statyboje

Šiuolaikinėje statyboje varis dažniausiai naudojamas stogų bei fasadų apdailos medžiagoms gaminti, taip pat pritaikomas santechnikoje ar elektros instaliacijos įrengimui. Varis – labai tvirta, bet tuo pačiu ir plastiška medžiaga, kuriai nereikalingas specialus paviršiaus apdirbimas. Kalbant apie pastato apdailą iš vario gaminamos stogų bei fasadų dangos, lietaus nuvedimo sistemos, palangės, kiti pastato puošybos elementai. Varis puikiai prisitaiko prie neigiamo aplinkos poveikio, pasidengia apsauginiu sluoksniu (patina), kuris ir saugo patį metalą nuo korozijos. Vario gaminiai, galima sakyti, amžini, nes jų neveikia korozija. Architektai ir užsakovai vertina iš šio metalo pagamintas apdailos medžiagas, nes jos suteikia pastatui išskirtinę išvaizdą, lengva tarpusavyje derinti atskirų elementų spalvas (pasidengęs apsauginiu sluoksniu varis visada žalsvos spalvos).

Varį galima vadinti vienu ilgaamžiškiausių metalų, iš kurio gaminama stogo danga ir lietaus nuvedimo sistemos. Tai įrodo ir architektūros paveldu tapę pastatai, uždengti klasikinio profilio varine stogo danga. Vario atsparumas korozijai leidžia vadinti šią dangą praktiškai amžina. Varines stogo dangas galima lyginti su keraminėmis čerpėmis, kurios taip pat praktiškai amžinos. Lyginant su kitomis stogo dangomis varinės dangos ilgaamžiškesnės, lengvesnės, plačiau pritaikomos, lengva sukomplektuoti sandarinimo medžiagas. Uždengus stogą varine danga nesudėtinga pritaikyti ir lietaus nuvedimo sistemą. Variniai latakai ir lietvamzdžiai pasidengs apsauginiu sluoksniu lygiai taip pat kaip ir stogo danga, o tai reiškia kad stogo dangos ir lietaus nuvedimo sistemos spalva bus identiška. Montavimo metu atsiradę smulkūs paviršiaus pažeidimai „pasislėps“, kai varis pakeis savo spalvą ir tai niekaip neįtakos dangos tarnavimo laiko, ko negalima pasakyti apie plienines stogo dangas.

Varis turi ir keletą minusų, kuriuos verta paminėti. Varis – išskirtinė medžiaga, reikalaujanti ypatingų sandėliavimo ir transportavimo sąlygų, tai, žinoma, turi įtakos ir jos kainai. Varinės stogų ir fasadų dangos brangesnės. Darbas su šia medžiaga taip pat reikalauja papildomo dėmesio. Rekomenduojame rinktis tik patyrusius specialistus, kurie žino kaip tinkamai dirbti su variu. Varinės lietaus nuvedimo sistemos – gali tapti ilgapirščių grobiu, ypatingai iki to momento, kol paveiktas drėgmės pradės keisti spalvą.

Apibendrinant galima būtų teigti, kad varinė stogo danga – tai puiki investicija į ramų rytojų. Stogas, uždengtas varine stogo danga tarnaus ilgai ir nereikalaus jokios papildomos priežiūros eksploatavimo metu. Tą patį galima pasakyti apie fasadus ar lietaus nuvedimo sistemas. Vario gaminiams suteikiamos garantijos nuo 130 iki 300 metų, tai reiškia, kad gaminiai greičiausiai tarnaus visą pastato tarnavimo laiką iki sekančios renovacijos ar rekonstrukcijos. Kad ir kaip neįtikėtinai tai skambėtų, bet lyginant su kitomis stogo dangomis ir vertinant jų tarnavimo laiką varinės stogo dangos – vienos pigiausių rinkoje!